Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu

1991 – 1997 arasındaki ilk iki dönemde Federasyon Başkanlığı görevini Oyman Atabay‘ın üstlendiği TOSFED, 1997 -2012 arası arasında Mümtaz Tahincioğlu başkanlığında hizmetlerini sürdürdü. 2006 yılında özerkliğine kavuşan TOSFED’in 9 Kasım 2012 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurulu sonunda Demir Berberoğlu üçüncü başkan olarak göreve gelmiş, ancak 6 aylık süreç sonunda tüm yönetim kurulu üyeleri ile birlikte başkanlık görevinden istifa etmiştir. 4 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul sonucunda ise Metin Çeker TOSFED’in 4. Başkanı olarak göreve geldi. 2 yıllık görev süresinin ardından, Başkan Çeker’e Spor Genel Müdürlüğü Merkez Ceza Kurulu tarafından hak mahrumiyeti cezası verilmesi ile Olağanüstü Genel Kurul’a gidildi ve 5 Aralık 2015 Cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirilen seçim sonucu başkanlık görevini Serkan Yazıcı devraldı. 2017 yılı sonunda gerçekleştirilen FIA Genel Kurulu sonunda, FIA Dünya Motor Sporları Konseyi 14 üyesinden biri olarak seçilen Yazıcı, halen TOSFED Başkanlığı görevini yürütmektedir. Tüm Haber detayları Protokol Haber'de.
TOSFED’e bağlı olarak, ralli, pist, offroad, trial, karting, tırmanma, rallikros, drift ve klasik otomobil olmak üzere 9 ulusal branş ve otodrag, baja, offroad challenge, x-trial ve slalomun da aralarında bulunduğu 14 ayrı mahalli branşta organizasyonlar gerçekleştirilmektedir.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED)T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı – Spor Genel Müdürlüğü (SGM) ve Uluslar arası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından tanınan, Türkiye’de otomobil sporlarıyla ilgili yönetici konumunda bulunan resmi kurumdur.

Türkiye’de, otomobil sporları organizasyonlarını Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), Uluslararası Karting Federasyonu (CIK-FIA) kural ve yönetmeliklerine mümkün olduğu ölçüde bağlı kalarak yürütmek, geliştirmek, yurt sathına yaymak ve uluslararası organizasyonlarda başarılı sonuçlar sağlamaktan sorumlu olan federasyon, hem FIA’dan hem de SGM’den gelen yetkilerin birleşmesi sayesinde, Türkiye’de otomobil sporlarıyla ilgili tek resmi yönetici organdır.

TOSFED, Türkiye’deki otomobil sporlarının esaslarını belirleyen sportif ve idari ‘Ulusal Talimatlardan’ oluşan Kurallar Kitabı’nı her sezon için yayınlar ve bu kitaba göre, farklı yarış branşlarının sportif ve teknik açıdan yönetimini elinde bulundurur. TOSFED’in Kurallar Kitabı, her yıl Spor Kurulu tarafından yapılan kapsamlı bir çalışmanın ardından hazırlanmakta ve Yönetim Kurulu tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girmektedir.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun Kuruluşu

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFEDT.C. Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü‘ne bağlı olarak 1991 yılında kuruldu. Bu, 1960’ların sonunda düzenli olarak yapılmaya başlanan ve 1972’de ilk Avrupa Şampiyonası rallisi düzenlenen Türk otomobil sporlarının, organize biçimde yapılması yolunda atılmış en ciddi adım oldu. Federasyonun kurulmasıyla beraber, sporun başladığı yıllardan bu yana yönetici organ olarak görev yapan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu bünyesindeki Spor Komitesi lağvedildi ve TTOK, otomobil sporuyla ilgili görev ve yetkilerini federasyona devretti.

TOSFED, 1993’de motosiklet branşlarının da bünyeye katılmasıyla beraber Türkiye Otomobil ve Motorsporları Federasyonu (TOMSFED) adını aldı. Ancak 2003’te Türkiye Motosiklet Federasyonu‘nun kurulmasıyla beraber, motosiklet branşları TOMSFED bünyesinden ayrıldı ve federasyon TOSFED adıyla yoluna devam etti.

Ayrıca federasyonumuz sosyal sorumluluk projeleri kapsamında; Kadınlar Komisyonumuz  tarafından ilköğretim öğrencilerine trafik ve yol güvenliği eğitim seminerleri gerçekleştirilirken, FIAT Motorsporları işbirliği ile de üniversite öğrencilerine sürüş ve yol güvenliği eğitim seminerleri düzenlemektedir. Ayrıca 25 yaş altı gençlere yarışma imkanı sunan TOSFED Yıldızını Arıyor projesiyle her yıl yüzlerce genç motorsporları ile tanışma temel bilgileri edinme şansı ve gerçek bir yarış otomobili kullanma şansı bulmaktadır. Ayrıca yıl boyunca yapılan farklı formatlardaki yarışlar sonunda birinci olan sürücüler, TOSFED desteğinde yarışma imkanı bularak bu sporda yepyeni bir kariyere başlama şansı yakalamaktadır.

1991 – 1997 arasındaki ilk iki dönemde Federasyon Başkanlığı görevini Oyman Atabay‘ın üstlendiği TOSFED, 1997 -2012 arası arasında Mümtaz Tahincioğlu başkanlığında hizmetlerini sürdürdü. 2006 yılında özerkliğine kavuşan TOSFED’in 9 Kasım 2012 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurulu sonunda Demir Berberoğlu üçüncü başkan olarak göreve gelmiş, ancak 6 aylık süreç sonunda tüm yönetim kurulu üyeleri ile birlikte başkanlık görevinden istifa etmiştir. 4 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul sonucunda ise Metin Çeker TOSFED’in 4. Başkanı olarak göreve geldi. 2 yıllık görev süresinin ardından, Başkan Çeker’e Spor Genel Müdürlüğü Merkez Ceza Kurulu tarafından hak mahrumiyeti cezası verilmesi ile Olağanüstü Genel Kurul’a gidildi ve 5 Aralık 2015 Cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirilen seçim sonucu başkanlık görevini Serkan Yazıcı devraldı. 2017 yılı sonunda gerçekleştirilen FIA Genel Kurulu sonunda, FIA Dünya Motor Sporları Konseyi 14 üyesinden biri olarak seçilen Yazıcı, halen TOSFED Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonunda Branşlar

TOSFED’e bağlı olarak, ralli, pist, offroad, trial, karting, tırmanma, rallikros, drift ve klasik otomobil olmak üzere 9 ulusal branş ve otodrag, baja, offroad challenge, x-trial ve slalomun da aralarında bulunduğu 14 ayrı mahalli branşta organizasyonlar gerçekleştirilmektedir.

Ülkemizde TOSFED bünyesinde bugüne kadar gerçekleştirilen önemli Uluslararası organizasyonlardan bazıları şu şekilde;
• Dünya Formula 1 Şampiyonası / Türkiye (F1)
• Dünya Ralli Şampiyonası / Türkiye Rallisi (WRC)
• Avrupa Ralli Şampiyonası / Boğaziçi Rallisi (ERC)
• Avrupa Ralli Kupası / Marmaris Rallisi (ERT)
• Avrupa Ralli Kupası / Rally Troia (ERT)
• Balkan Ralli Kupası / Battalgazi Rallisi (BRT)
• Dünya Binek Otomobiller Şampiyonası / Türkiye (WTCC)
• Dünya Rallikros Şampiyonası / Türkiye (WRX)
• Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası / Türkiye (ETRC)
• Almanya Binek Otomobiller Şampiyonası / Türkiye (DTM)
• World Series by Renault / Türkiye
• Ferrari Racing Days / Türkiye
• LeMans Endurans Yarışı / Türkiye
• Rally De Orient
• TransAnatolia
• Baja Troia

Türkiye’nin uluslararası arenadaki en başarılı federasyonlarından birisi olan TOSFED, son yıllarda sporu yurt sathına yayma konusunda da önemli aşamalar kaydetmiştir. Büyük şehirler haricinde Eskişehir, Çanakkale, Denizli, Çorum, Kayseri, Afyon, Sakarya, Bolu, Düzce, Samsun, Trabzon, Rize, Kars ve Kahramanmaraş gibi Anadolu’nun farklı illerinde yapılan sportif organizasyonlar yanı sıra, kulüpleşme ve görevli eğitim seminerleri sayesinde otomobil sporlarının yaygınlaşması konusundaki çalışmalar devam etmektedir.

1996’da 9 farklı ilde 14 farklı kulüp varken, bugün kulüp bulunan il sayısı 27 ilde, kulüp sayısı ise 49’e yükselmiştir. Otomobil sporları lisanslı sporcu sayısı 1.500’ün üzerinde olup, 4000 kadar da aktif gözetmen bulunmaktadır. Ülkemizde bir sezon içerisinde 14 ayrı branşta  ulusal, mahalli ve bölgesel olarak toplamda 200’e yakın organizasyon gerçekleştirilmektedir.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Dünya

TOSFED , bugün FIA nezdinde saygı duyulan, F1, WRC, WTCC, WRX gibi dünyanın en büyük yarış organizasyonlarını tamamı Türk görevlilerden oluşan bir ekiple organize edilebilen ve FIA Vakfı tarafından eğitimler için tavsiye edilen bir federasyondur. Ülkemizde otomobil sporları ayrıca son yıllarda sporcularımızın hem ralli, hem pist, hem de karting branşlarında Avrupa ve Dünya çapındaki serilerde elde ettiği başarılarla, gelişimini sürdürmektedir.