MÜSİAD, Karz-ı Hasen Sandığı kurduğunu açıkladı.

“Karz-ı Hasen Sandığı
MÜSİAD : “Karz-ı Hasen Sandığı"nın kurulmasını ihya etmek kurumumuza nasip olmuştur.

Karz-ı Hasen Sandığı’nın kurulmasını ihya etmek kurumumuza nasip olmuştur açıklaması yapan MÜSİAD, üyelerine bu duyuru şu şekilde yaptı:

Değerli Üyemiz,

Sizlerle memnuniyetle paylaşmak isteriz ki, Yönetim Kurulu ve Genel İdare Kurulumuzca fikri desteklenen, değerli Hocalarımızın katkılarıyla olgunlaşan, siz üyelerimizin destekleriyle ayakta duracak, Medeniyetimizin önemli değerlerinden birisi olan, “Karz-ı Hasen Sandığı”nın kurulmasını ihya etmek kurumumuza nasip olmuştur.

18 Aralık 2015’te yapılan Olağanüstü Genel Kurulumuzda MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı kurulma kararı alınmış; karar 2 Şubat 2016 tarihi itibariyle İl Dernekler Müdürlüğü tarafından onaylanarak Sandık fiili olarak çalışmaya başlamıştır. Karz-ı Hasen Sandığı, siz üyelerimizin katkılarıyla hayat bulacak ve üyelerimiz arasında yardımlaşma ve dayanışma kültürü oluşturacaktır.

Karz-ı Hasen Dernek Sandığımıza üyelik işlemlerinizi tamamlamak için MÜSİAD Çağrı Merkezi İletişim Hattı olan 4440893 ile temasa geçerek veya Şube ve Genel Merkez Üye İlişkilerinin size ulaştıracağı Karz-ı Hasen Üye Müracaat Formunu doldurarak üyeliğinizi başlatabilirsiniz.

Karz-ı Hasen Sandığı hakkında;

Karz, geri almak üzere verilen ödünç demektir. Karz-ı Hasen ise, Allah’ın (C.C) rızasını kazanmak amacıyla verilen Güzel Borç demektir. Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de 5 farklı surede geçen Karz-ı Hasen; Müzzemmil Suresi 20.Ayet, Bakara Suresi 245.Ayet, Maide Suresi 12.Ayet, Teğabün Suresi 17.Ayet, Hadid Suresi 11 ve 18.Ayetlerde, Allah için verilen güzel borç olarak ifade edilmektedir. Hz. Peygamber, 4 Halife, Endülüs, Selçuklu ve Osmanlı döneminde ve dolayısıyla medeniyetimizin köklerinde esaslı bir yere sahip olan, hâlihazırda uygulamada bir müessese olarak sürdürülemeyen Karz-ı Hasen toplumsal bir olgudur. Emin ellerde adaletle dağıtılan Karz-ı Hasen, ifsat olmuş toplum hayatının ıslahına vesile olabilecek bir kurumdur.  

Karz-ı Hasen, borcu olan ihtiyaç sahibi kişiye haramlardan uzak durması ve harama bulaşmaması için ihtiyacını giderecek meblağı faizsiz olarak ve sırf Allah rızasını kazanmak için temin etmektir. Günümüzde hayatımızın her alanına giren faizli işlemlerden sıyrılarak helal yollardan ticaretin geliştirilmesi için hak yol üzerinde olan Karz-ı Hasen uygulamasının geliştirilmesi ve desteklenmesi gerekliliğinden hareketle MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı kurulmuştur.

MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığının Amacı: Karz-ı Hasen Sandığı Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği üyesi olan kişiler arasında yardımlaşma ve dayanışma kültürünü sağlamak amacıyla kurulmuştur. Temel hedefi Allah’ın emrettiği bu borç ilişkisini uygulayabilmek ve uygularken bu kurumun toplum hayatında aktif olarak sistemleşmesini sağlamaktır. Ayrıca ölen üyenin geride kalan eş ve çocuklarına da yardım etmek, sosyal ve kültürel her türlü ihtiyacıyla ilgilenmek, hak ve çıkarlarının korunmasını sağlamayı da kedine ilke edinmiştir. Üyelerin ihtiyaç maddeleri ile diğer mal ve hizmetlerini karşılamak, üyelerine veya ölen üyelerin eş ve çocuklarına karşılıksız yardımlar yapmak da Sandığın gerçekleştirmek istediği hedefleri arasındadır. Sandığa Kimler Üye Olabilir? Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’ne üye olan üyelerimiz Karz-ı Hasen sandığına üye olabilirler. Bu kapsamda derneğin asil ve gençlik kurulu üyeleri sandık üyesi olabilirler. Sandık üyeliği isteğe bağlıdır. Derneğe üye olmayan kişiler Sandığa üye olamazlar. Sandığa üye olabilmek için öncelikle dernek üyesi olmak, Sandık Üye Müracaat Formu ile Sandık Yönetim Kurulu’na başvurmak gerekmektedir.

MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı üyelerinden ilk girişte 550 TL ve ek olarak 600 TL yıllık aidat alınır. Ödemeler Sandık Banka hesabına EFT şeklinde veya kredi kartı talimat formu doldurularak yapılabilir.

MÜSİAD, Karz-ı Hasen Sandığı’nın amaçlarını gerçekleştirmek üzere 4 adet Fon kurmuştur.

  • Karz-ı Hasen Fonu, dernek üyelerinin karşılıksız olarak giriş aidatı ve yıllık aidat ödemelerinin %70’i bu fonda toplanır. Bu fondaki paralar sandık üyesi ihtiyaç sahiplerine ödünç olarak kullandırılmaktadır. Sandıktan ödünç alan üye, Sandık Yönetimince belirlenecek sürenin sonunda almış olduğu miktarı sandığa geri ödemektedir.
  •  Bireysel Karz-ı Hasen Fonu, sandık üyesi olan veya olmayan kişilerin verdiği borçlardan oluşmaktadır. Dernek üyelerinin düzenli olarak ödedikleri aidatlar bu fonda değerlendirilmez. Bu fondan borç alan kişi sandık yönetimi veya borç veren kişinin belirlediği sürenin sonunda almış olduğu miktarı fona geri ödeyecektir. Borç veren kişiye, belirlenen süre sonunda ödediği miktar fon tarafından geri ödenir.
  • Sosyal Yardım Fonu, dernek üyelerinin karşılıksız olarak giriş aidatı ve yıllık aidat ödemelerinin %25’i bu fonda toplanır. Sandık üyeleri ve ölümü halinde eş ve çocukları yararlanabilir. Bu fondan yararlandırılacak kişilerden geri ödeme alınmayacaktır. Yani bu fondan yapılan yardımlar karşılıksızdır.
  • Zekat Fonu, sandık üyesi olan veya olmayan herhangi bir tüzel veya gerçek kişilerin verdiği bağışlardan oluşmaktadır. Dernek üyelerinin düzenli olarak ödedikleri aidatlar bu fonda değerlendirilmez. Bu fondan sadece İslam Dini Fıkıh Kurulları çerçevesinde zekat alma şartlarına haiz kişilere yardım yapılabilir. Bu fondan yararlandırılacak kişilerden geri ödeme alınmayacaktır. Yani bu fondan yapılan yardımlar karşılıksızdır.

Bu vesileyle tüm üyelerimizi Karz-ı Hasen üyeliklerini başlatmaya davet eder, MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı’nın hayırlara vesile olmasını dileriz.

Saygılarımızla.”