İTO’nun Türkiye ve dünyadaki bazı ilkleri

İstanbul Ticaret Odası -İTO Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile yürüttüğü Türk Meslek Edindirme Kursları (TÜRKMEK) ile Türkiye’nin tarihi ve milli bağları olan dost ve kardeş ülkelerin eğiticilerinin İstanbul’da eğitimini sağlıyor. Türkçe öğrenen, mesleki donanımlarını geliştiren kursiyerler TÜRKMEK sayesinde ülkelerinde öğrenci yetiştiriyor ve Türkiye’nin gönüllü elçileri oluyor. Tüm detaylar Protokol Haber'de.
İstanbul Ticaret Odası Hizmet Binası

Türkiye’nin ve üyelerinin; uluslararası ticaretten daha fazla pay alan, küresel boyutlardaki siyasi ve ekonomik oluşumları kendi yararı doğrultusunda yönlendirebilen bölgesel bir güç olmasına katkıda bulunma vizyonuyla hareket eden İstanbul Ticaret Odası – İTO’nun, Türkiye ve dünyada çok sayıda ilk faaliyetleri ve çalışmaları vardır.

İstanbul Ticaret Odası – İTO’nun Türkiye ve dünyadaki bazı ilkleri

İlk Yerli Ticaret Odası

1882 yılında kurulan Dersaadet Ticaret Odası, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk yerli odası olarak tarihe geçti. 

İlk Ekonomi Gazetesi 

Oda, 1885 yılında Osmanlı’nın ve Türkiye’nin ilk ekonomi gazetesini yayımlamaya başladı. Boyut değişiklikleri ve kısa süreli aralardan sonra 1958 yılından bu yana kesintisiz olarak yayınlanan gazete hayatını İstanbul Ticaret adıyla sürdürüyor.

Fuarcılıkta İlklerin Odası

1926 yılında, hükümet tarafından görevlendirilen oda, Türkiye’nin uluslararası ilk fuar ve halkla ilişkiler organizasyonu olarak tarihe geçen “Karadeniz Gemisi” sergisini organize etti. 1960 yılında hem özel hem de kamu sektörünün ilk ve tek milli fuar organizatörü olarak faaliyet göstermeye başladı. 1986’da ise üyeleri için bu günkü Türk Ürünleri Fuarları’na giden yolu açan Bavul Sergileri’ni yapmaya başladı.

Türkiye’nin İlk Fiyat İndeksleri

İTO, 1928 yılında Türkiye’de ilk kez fiyat indeksleri yayınlamaya başladı. Birleşmiş Milletler yayınları arasına da giren ‘Fiyat İndeksleri’ halen ticaret hayatına rehber olmaya devam ediyor.

Tüccara İlk Hastane ve Huzur Evi 

1937   yılında İTO’nun öncülüğünde İstanbul iş dünyasına kapsamlı bir sağlık hizmeti vermek amacıyla Esnaf Hastanesi kuruldu. 1971 yılında, yine iş dünyasına hizmet veren İstanbul Huzur Hastanesi ve Dinlenme Evleri Vakfı faaliyete geçti.

İlk ‘Tahkim Yönetmeliği’

İTO, 1950 yılında ticari uyuşmazlıkların hakem yoluyla çözümlenmesine imkân tanıyan bir yönetmeliği kabul etti. Oda, 1979 yılında İTO Tahkim Müessesesi’nin kurallarını yazdı. Oda  Uluslararası Tahkim Konseyi’nin de ilk Türk meslek odası oldu.

AB İçin İKV’yi Kurdu

İTO, 1963 yılında, AB üyeliği sürecine katkı sağlamak amacıyla İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) kurulmasına öncülük etti. İstanbul Sanayi Odası (İSO)ile ortaklaşa kurulan vakıf önemli çalışmalara imza attı.

Vergi, İhracat ve KOBİ Ödülleri

İstanbul Ticaret Odası 1968 yılından bu yana ihracatta başarılı olan ve 1980 yılından bu yana da en fazla vergi veren üyelerini ödüllendirmeye devam ediyor. Bu ödüllerin arasına 2006 yılında başarılı KOBİ’ler de eklendi.

Tüketici Hukukunda İlklere İmza Attı

İTO, 1960’lı yıllarda, tüketicinin korunması ile ilgili yasal düzenlemeler daha yapılmadan önce taklit ve ayıplı ürünlerle ilgili çalışmalara öncülük etti. Üyelerine yönelik şikayetleri değerlendirmek için 1981 yılında Tüketici Birimi kurdu. Aynı yıl odalar arasında ilk kez haksız rekabeti, yanıltıcı reklâmları önleyebilmek için Dürüst Reklâmcılık Değerlendirme Kurulu’nu oluşturdu. 1985 yılında Tüketiciyi Koruma Taahhütname Sistemini başlattı. 

İlk Ekonomik Raporu Yayınladı

İTO, 1981 yılında ülkenin ilk ekonomik raporunu yayınladı. İş dünyasının başucu rehberi olan rapor, yayın hayatını İngilizce ve Türkçe olarak sürdürüyor.

Dünya Ticaret Merkezi

1982 yılında, İTO öncülüğünde İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) kuruldu. İDTM ekonomi hayatında aktif rol oynamaya devam ediyor. 

Yan Sanayinin İlk Borsası 

İTO ile Birleşmiş Milletler (BM) Sınaî Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ile ortaklaşa, 1990 yılında kurulan Türk Yan Sanayi Borsası (TYSB), yan sanayiciyi ve ürünlerini yurtdışındaki alıcılarla eşleştirmeye devam ediyor. Borsa bugün 4 bine yakın yan sanayici üyeye sahip. TYSB Dünya Ticaret Odaları Federasyonu’ndan Küçük İşletmelere Yönelik En İyi Hizmet Ödülü’nü aldı. 

Akdeniz Odalarına İki Kez Başkan Oldu 

1993   yılında Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’ne (ASCAME)üye olan İTO, 2007 ve 2011 yılları arasında iki dönem üst üste Akdeniz’e kıyısı olan ülkelere mensup 28 odaya başkanlık yaptı.

Dış Ticaret Enstitüsü

1995 yılında İTO tarafından kurulan ilk Dış Ticaret Enstitüsü, bugün İstanbul Ticaret Üniversitesi bünyesinde tekrar kazandığı hayatiyetini doktora eğitimleri ile devam ettiriyor. 

İlk Ticaret Üniversitesi 15 Yaşında

İTO, Türkiye’nin ilk ticaret üniversitesini kurdu. 15 yaşını dolduran İstanbul Ticaret Üniversitesi de açtığı bölümler ve verdiği eğitimlerle Türkiye’de ilkleri hayata geçirmeye devam ediyor.

İstanbul Sanayi Odası, Avrupa’nın En İyi Odası

İTO, 1999 yılında İSO–9001 Kalite Güvence Belgesi alarak, kalite ödüllü tek Türk meslek odası oldu. 2002 yılında da Avrupa Odalar Birliği’nce Avrupa’nın En İyi Odası seçildi.

İstanbul Shopping Fest Başladı

İstanbul’u bulunduğu bölgede uluslar arası bir alışveriş merkezi yapmayı hedefleyen ilk proje İstanbul Shopping Fest 2003 yılında başladı. İSF bir dönem kesintiye uğrasa da 2011 yılında İTO’nun öncülüğünde daha geniş kapsamlı ve İstanbul’un tüm ticaret hayatını kapsayacak bir düzenleme ile tekrar hayata geçirildi.

Formula Yarışları İstanbul’a Taşındı

2005 yılında Formula 1 Grand Prix’i ilk kez Türkiye’ye, İstanbul’a taşıyan İTO bu kapsamda İstanbul Motor Sporları Organizasyon A.Ş.’yi de kurdu. İlk iki yarıştan sonra, Formula 1 İstanbul’un işletmesi özelleştirildi.  

Dünya Devleriyle İş İmkanı

TYSB’nin ilkini 2003 yılında organize ettiği gelenekselleşen İşbirliği Günleri Türk yan sanayicisiyle, yabancı ve yerli büyük ana sanayiciyi Tedarikçi Günleri adı altında buluşturmaya devam ediyor. TYSB’nın üye tabanından seçilen firmalar, dünyanın en büyük sanayicileriyle iş yapma ve ortaklık tesis etme imkânına kavuşuyor. 

İTO İhracatçı Yapma Programı

Madrid Ticaret Odası ile işbirliği yaparak üyelerine ihracatçılık eğitimi veren İTO, İhracata İlk Adım Projesi’ni geliştirerek Yeni Nesil İhracata İlk Adım Projesi adı altında devam ettiriyor. Proje kapsamında daha önce hiç ihracat yapmamış ya da ihracat deneyiminde başarılı olamamış KOBİ’lere ihracatçı olma eğitimleri veriliyor.

İstanbul Sanayi Odası’nın Anadolu Açılımı

2006   yılında başlatılan Anadolu Açılımı Projesi çerçevesinde Anadolu’daki ticaret odaları ziyaret edildi. Bölge iş dünyalarıyla kurulan diyaloglar ile yeni ticari işbirlikleri imkânları oluşturuldu. 

İstanbul Sanayi Odası’nın Körfez Açılımı

2006’da İTO; Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni içine alan Körfez Açılım Projesini başlattı. Bölgenin Türkiye’ye yönelik ilgi ve yatırımlarının artmasını da sağlayan bu ziyaret ve görüşmeler özellikle Türk müteahhitlik sektörünün önünü açtı. 

17 Yıl Önce İnternet Hizmeti

1997 yılında hizmete giren İTO internet sayfası, daha hızlı hizmet verebilmek ve bilgiye kolay ulaşımı sağlamak amacıyla 2003 yılında Portal’a dönüştürüldü.

Tarihin  En Büyük Eğitim Projesi

2007 yılında İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul İl Özel İdaresi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İşkur ortaklığında hayata geçirilen Mesleki ve Teknik Eğitim Kursları Projesi (ÖZİMEK), 40 bine yakın kursiyeri mezun ederek Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük mesleki eğitim projesi olarak tarihe geçti. Proje Dünya Odalar Birliği’nden ‘En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü’ aldı. İstanbul Ticaret Odası mezun kursiyerleri İTO bünyesinde kurduğu “İnsan Kaynakları Borsası” isimli web sitesi ile nitelikli eleman arayan üyeleriyle buluşturdu

İstanbul Sanayi Odası 40 Okul Yaptırdı

İTO, eğitim dünyasına; 4 meslek lisesi, bir otistik çocuklar eğitim merkezi ile Anadolu’nun çeşitli illerinde 8 ilköğretim okulu ve 1 çok programlı lise olmak üzere toplam 40 okul kazandırdı. Bu okulların bir kısmı illerdeki şehitler adına yaptırıldı.

Teknopark İstanbul Türkiye’nin İnovasyon Merkezi…

İTO’nun Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)ile hayata geçirdiği Teknopark İstanbul, Türkiye’nin inovasyon merkezi olma hedefinde emin adımlarla ilerliyor. Teknopark İstanbul bünyesindeki Fikir Küpü, Türkiye’nin en büyük ve en nitelikli kuluçka merkezi olma yolunda çalışmalarını sürdürüyor.

Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları

İTO, 2011 yılında yaptığı lobi çalışmaları ile 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları’nın Türkiye’ye gelmesini sağladı. 

Savunma Sanayinin Yerlileştirilmesi

İTO yerli savunma sanayinin gelişmesi, dışa olan bağımlılığın azaltılması için dev işbirliklerine imza attı. Türk Silahlı Kuvvetleri ile başlatılan ‘TSK Malzeme Yerlileştirme Sergisi’ bunlardan biri.  TSK’nın ihtiyaçlarını yerli kaynaklardan temin etmesini, Türkiye’nin savunma sanayinin kalite ve standart açısından daha yüksek noktalara ulaşmasını sağlamayı amaçlayan sergiler büyük ilgi gördü. Benzer bir sergi TSK’nın tedarikçi firması Roketsan ile de gerçekleştirildi.

Havacılık Sanayinin Yerlileştirilmesi

İTO ile Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. (THY) ile işbirliği yaptı. Havacılık sanayide yerli payının artırılması için yüzlerce yerli yan sanayici firmayı dünya devi uçak sanayicileriyle bir araya getirdi. Bu amaçla THY 1. Parça İmalat Sergisi, THY 2. Parça İmalat Sergisi ve TÜHESFO Türk Havacılık Endüstrisi Sergisi düzenlendi.

Meslek Standartları Oluşturdu

Meslek standartlarının oluşturulması için 2010 yılında Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile İTO arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bu anlaşma ile İTO’nun ilgili meslek komitelerinden gelen talep ve görüşler doğrultusunda standartlar hazırlandı. 2015 yılında iklimlendirme mesleğine ilişkin 23 adet, bilişim sektörüne yö­nelik 28 adet, fotoğrafçılık sektörüne yönelik 3 adet, matbaa sektörüne yönelik 36 adet meslek standardı hazırlandı.

Üyesi İçin Kolay Ticari Vize Anlaşmaları 

İTO; üyelerinin AB ülkelerine rahat girişini sağlamak için İtalya, Malta, Fransa, Almanya, Macaristan, Romanya ve İsveç ile özel ticari vize anlaşmaları imzaladı.

İlk Kez Vize Konsoloslarını Bir Araya Getirdi

İTO, İstanbul’da bulunan Başkonsolosluklara bağlı Vize Konsolosları‘nı ilk kez aynı masa etrafında bir araya getirdi. Toplantıda; Almanya, ABD, Avusturya, Belçika, Cezayir, Endonezya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İtalya, İngiltere, Irak, İspanya, Macaristan, Romanya ve Slovakya temsilcileri ile vize başvurusu sırasında yaşanan problemler ve çözümü ele aldı.

Hünkâr Kasrı Restorasyonu Ödül Getirdi

Yeni Camii Hünkâr Kasrı Restorasyon Projesi ile 350 yıllık kasrı restore eden İTO, Avrupa’nın en prestijli ödülü Europa Nostra “Konservasyon” ödülünü aldı. 14 tarihi çeşme, Kızlarağası Mehmet Ağa Medresesi ve Rüstempaşa Medresesi restorasyonları da İTO öncülüğünde tamamlandı.

Üyeye Güvenli Ticaret Hizmeti

İTO, üyelerine güvenli ticaret imkânı sağlamak için Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ile protokol imzaladı. İTO üyesi bir firma, KKB’ye üye ise iş yapacağı firmanın düzenlediği çekin risk raporunu alabiliyor. Firmanın ödeme alışkanlığı bilgisini edinebiliyor. Ya da kredi notunu iş yapacağı firma ile paylaşabiliyor.

KOSGEB, İTO Üyesine  Oda’da Hizmet Veriyor

İTO, üyesi bulunan küçük ve orta ölçekli işletmelerin KOSGEB desteklerine ve hizmetlerine daha kolay ulaşabilmesi için KOSGEB’in İTO Merkez Binası’nda bir şube açmasına öncülük etti.

Üyenin Oda’daki Kredi Kefili

İstanbul Ticaret Odası bir ilke daha imza atarak Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) oda bünyesinde şube açmasına ön ayak oldu. KGF, kredi almak isteyen ama teminatı olmayan İTO üyesine kefil oluyor. Bankaların kredi vermede ya da kredi riskinin tümünü üstlenmede tereddüt ettiği başvurularda KGF devreye giriyor.

Teknoloji Melekleri Projesi

İTO’nun proje ortağı olduğu TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu’nun “Teknoloji Melekleri” Projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan destek aldı. Proje ile mobil teknolojiler sektöründe istihdam edilen ve yenilikçi bir iş fikrini hayata geçiren genç kadın sayısının artması amaçlandı. 

AB, KOSGEB ve TÜBİTAK İçin Proje Yazma Eğitimi

İTO, üyelerinin finans kaynaklarına erişimde en önemli sorununun proje hazırlayamamak, proje yönetimi yapamamak olduğundan yola çıkarak bu sorunu çözmek için İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ile işbirliği yaptı. İTO’nun, üyelerinin Türkiye’deki, Avrupa Birliği’ndeki ve dünyadaki finans kaynaklarından, hibelerden, fonlardan haberdar olabilmesi ve bunlardan yararlanabilmesi için 2015 yılında başlattığı çalışmalar sürüyor.   

Dost, Kardeş Ülkelere Mesleki Eğitim

İTO Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile yürüttüğü Türk Meslek Edindirme Kursları (TÜRKMEK) ile Türkiye’nin tarihi ve milli bağları olan dost ve kardeş ülkelerin eğiticilerinin İstanbul’da eğitimini sağlıyor. Türkçe öğrenen, mesleki donanımlarını geliştiren kursiyerler TÜRKMEK sayesinde ülkelerinde öğrenci yetiştiriyor ve Türkiye’nin gönüllü elçileri oluyor.

İlk İTO Ödülleri

İTO, İstanbul’un markalaşmasına katkı sağlayan üyeleri arasında ilk kez bir ödül töreni düzenledi. İTO Özel Ödülü haricinde Cesaret, Sıra Dışı, Proje, İstanbul’un Martısı, Bilim, Erguvan, İn­san ve Doğa olmak üzere 7 dalda toplam 49 jüri üyesi tarafından değerlendirilen İstanbul Ticaret Odası Ödülleri 2015 yılında sahiplerini buldu.

Üyelere  Sertifika 

İTO Prestij Projesi kapsamında, İTO’ya üye tüm işyerlerine asılmak üzere “Bu İş Yeri İTO Üyesidir” sertifika çalışması başlattı. Üyelere sertifikaları, belirli ara­lıklarla ve muhtelif toplantılarda takdim ediliyor.

280 Bin Evrak Elektronikleşti

İTO, dünyanın üçüncü büyük odası olarak iş akışının hızlanmasına imkân sağ­layan Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ni (EBYS) hayata geçirdi. EBYS ile birlikte çeşitli kurumlardan ve kişilerden İTO’ya gelen yaklaşık 280 bin evrakın elektronik ortama aktarılıp kurum içinde e-imza süreçleri kullanılarak işlem görmesi sağ­lanıyor.

Adliyelerle ‘e-Bağlantı’

İTO, İstanbul, Bakırköy ve Anadolu adli­yeleri ile protokol yaptı. Böylece adliyelerin istediği firmalara ilişkin evrakların elektronik ortamda görülmeleri sağlanmaya başlandı. Vakit alan, adli sürecin uzamasına yol açan prosedürler ortadan kaldırıldı. Ayrıca hem İTO’da, hem de ilgili kurumlarda kâğıt, toner, posta ve mesailerde çok büyük tasarrufa gidildi.

İTO Mobil Hizmet Aracı

İstanbul Ticaret Odası 2015 yazında uygulamaya koyduğu İTO Mobil Hizmet Aracı ile hizmeti üyesinin ayağına götürmeye başladı. 4 dilde faaliyet belgesi, sicil gazetesi onayı, Bağ-Kur belgesi, İTO kimlik belgesi, çıraklık belgesi, imza tasdiki ve aidat tahsilâtı yapan mobil hizmet aracı her hafta dönüşümlü olarak İstanbul’un merkez ilçelerinin meydanlarında hizmet veriyor.

Üniversite Sanayi İşbirliği

Kurucusu olduğu İstanbul Ticaret Üniversitesi ile üniversite sanayi işbirliğini hayata geçiren İTO, odanın 81 meslek komitesi ile üniversitenin akademik kadrosunu eşleştirmeye başladı. İşadamı, akademisyen işbirliği geliştirilirken İTO meslek komitesi ve meclis üyelerinin kendi isteğine bağlı olarak İstanbul Ticaret Üniversitesi’ndeki öğrencilere koçluk yapmalarını sağlayan bir çalışmaya hayatiyet kazandırdı. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin markalaşmasına büyük katkı sağlayan bu proje kapsamında komite üyeleri ve öğrenciler; Oda’da, üniversitede, işyerinde veya sosyal hayatta bir araya geliyor.