Ahmet Öğüt’e eser üretim desteği

SAHA, 2013 yılından bu yana yurtdışındaki stüdyo ve misafirlik (residency) programlarına Türkiye’den sanatçı, yazar ve küratörlerin katılımını sağlıyor. SAHA’nın bu alanda halihazırda Amsterdam’daki Rijksakademie ve De Appel, Beyrut’taki Ashkal Alwan, Londra’daki Delfina Vakfı, New York’taki ISCP ve gezgin bir program olan ICI Curatorial Intensive ile ortaklıkları bulunuyor. Diğer detay habeler Protokol Haber'de.
SAHA’dan Romanya’daki Art Encounters Biennial’a davet edilen Ahmet Öğüt‘e eser üretim desteği.

Çağdaş sanatı desteklemek amacıyla faaliyetlerini sürdüren SAHA, Timişoara’da düzenlenen Art Encounters Biennial’a davet edilen Ahmet Öğüt’e üretim desteği verdi.

Ahmet Öğüt‘ün çalışmalarında görünmeyeni görünür kılmak sıklıkla yer alır. Sanatçı, Art Encounters Biennial 2019 için Timișoara şehir merkezinde bir yaya caddesinin ortasına illüzyonist bir resim yerleştiriyor. Burada işaret edilen, kentin neredeyse hiç iz kalmamış Osmanlı tarihidir.

Görünürde pek fazla kalıntı olmasa da Osmanlı 1551’den 1716’ya kadar kentin yönetimini elinde tutmuştur. Yerel tarihçilere danışan ve Osmanlı döneminden kalıntıları araştıran Öğüt, Osmanlının son dönemlerinde ortaya çıkan “iki kat görünmez” olan sosyalist miras ve kadın özgürlüğü hareketini bu çalışması aracılığıyla görünür kılıyor.

History Otherwise: Ottoman Socialist Hilmi and Ottoman Women’s Rights Defender başlıklı çalışmada Hüseyin Hilmi Bey (1885-1922) tarafından kurulan Osmanlı Sosyalist Partisi’nin (1910-1913) toplantı odası olarak dekore edilmiş bir Osmanlı tarzı oturma odası görülüyor. Odada kurucunun kendisi ve Osmanlı Kadın Hakları Savunma Derneği’nin (1913) önde gelen kurucularından Nuriye Ulviye Mevlan Civelek (1893-1964) bulunuyor. 19. yüzyılın sonlarında eğitimli kadınlardan oluşan küçük bir grup, kadın hakları konusunda kamuoyu tartışmalarına katılmaya başlamıştı. Tamamen kadınlar tarafından hazırlanan ve yayınlanan feminist bir Osmanlı dergisi, 1913-1921 yılları arasında İstanbul’da çeşitli sayılar yayınladı. Bu dergi, Müslüman bir kadının peçesiz fotoğrafının ismiyle yer aldığı, feminist hareketin tarihi için önemli bir kaynak oluşturan ilk dergi oldu. Türkiye’den Art Encounters Biennial 2019’a Halil Altındere, Gülsün Karamustafa ve Pınar Öğrenci daha önce üretmiş oldukları eserlerle katılıyor.

Ahmet Öğüt

Günlük karşılaşmalar ve doğaçlama anları ile ilgilenen çalışmaları, yapısal eşitsizlik ve direniş biçimleri gibi konuları ele alır. Kolektif mücadeleler ve tekil uyumsuzluk eylemleri, tıpkı çalışmasını çevreleyen kurumsal ekolojide faaliyet gösterdiği gibi, çalışmalarında meydana gelen estetik ve tematik yansımaları da aynı şekilde teşvik eder. Silent University’nin kurucusu olan Öğüt, Amsterdam’da ve Berlin’de yaşıyor ve çalışıyor. Seçilmiş sergiler: The Missing T, Merdiven Art Space, İstanbul (2019, solo) Bakunin’s Barricade, Kunstverein Dresden (2018, solo); No Protest Lost, Kunsthal Charlottenborg, Copenhagen (2017, solo); Goshka Macuga & Ahmet Öğüt, Witte de With Center for Contemporary Art, Rotterdam (2017); Action!, Kunsthaus Zürich (2017); Museum On/OFF, Centre Pompidou, Paris (2016); Forward!, Van Abbemuseum, Eindhoven (2015, solo); Happy Together: Collaborators Collaborating, Chisenhale Gallery,Londra (2015, solo); Political Populism, Kunsthalle Wien (2015); Tensta Museum: Reports from new Sweden, Tensta Konsthall, Stockholm (2013); Ahmet Öğüt, Protocinema/Itinerant, New York (2012, solo). Sanatçının çalışmaları ayrıca 11. Gwangju Bienali, 2016; Manifesta 11, Zürih, 2016; Kiev Bienali, 2015; 13. Lyon Bienali, 2015; 19. Sidney Bienali, 2014; Performa 13 ve 09, New York, 2013 ve 2009; 12. ve 9. İstanbul Bienalleri, 2011 ve 2005; 5. Berlin Bienali, 2008; 53. Venedik Bienali’nde Türkiye Pavyonu (Banu Cennetoğlu ile), 2009 yer aldı.

Art Encounters Biennial

Deneysel bir sanat festivali ile güncel sanat bienali arasında bir geçiş oluşturur. Timișoara’nın tarihi ve sosyo-kültürel bağlamları ile anlamlı diyaloglar yürüten kapsamlı küratöryel araştırmalara odaklanır. Bienalin misyonu sanatçılar, topluluklar, kurumlar ve fikirler için yaratıcı bir buluşma noktası olmaktır.

SAHA Derneği

Bir sivil toplum kuruluşu olarak 2011 yılında kurulan SAHA, Türkiye’nin çağdaş sanat üretimini ve uluslararası tanınırlığını artırmak amacıyla uluslararası kurumlarla ortaklıklar kuruyor ve kâr amacı gütmeyen sanat projelerine karşılıksız destek veriyor. SAHA, 2013 yılından bu yana yurtdışındaki stüdyo ve misafirlik (residency) programlarına Türkiye’den sanatçı, yazar ve küratörlerin katılımını sağlıyor. SAHA’nın bu alanda halihazırda Amsterdam’daki Rijksakademie ve De Appel, Beyrut’taki Ashkal Alwan, Londra’daki Delfina Vakfı, New York’taki ISCP ve gezgin bir program olan ICI Curatorial Intensive ile ortaklıkları bulunuyor.